Przejdź do głównej zawartości

Polska język, trudna język: Rozprawka

Przedmowa:
Witajcie! Najpewniej wiecie, bądź nie, iż jestem gimnazjalistą, a w związku z reformą edukacji jestem ostatnim przedstawicielem gatunku tego (GDZIE DO JASNEJ CHOLE... Anielki JEST WWF?!). Co z tego wynika? Jako ostatni będę pisał egzamin gimnazjalny, a w tym część z języka polskiego, na końcu której będę zmuszony napisać dłuższą wypowiedź pisemną. Oczywiście nie wiemy jaką, dlatego zapraszam wszystkich braci (i siostry) w niedoli, ósmoklasistów oraz innych zagubionych wędrowców na podróż po naszym, wspaniałym języku polskim!


Cechy szczególne tekstu:
- Rozprawkę możemy napisać biorąc temat jako:
 a) Hipotezę (stwierdzenie będące pytaniem, które możemy poprzeć, bądź obalić np. "Czy główny bohater książki "X" autorstwa "Y" postąpił dobrze kiedy "Z"?")
 b) Tezę (Stwierdzenie będącym zdaniem twierdzącym, które MUSIMY udowodnić np. "Wydarzenie "X" miało znaczący wpływ na życie "Y". Udowodnij to stwierdzenie)
- Tekst MUSI zawierać co najmniej trzy argumenty (wiem, że czasami wymyślenie nawet jednego argumentu jest trudne, ale nic z tym nie zrobimy)
-Piszemy piękną Polszczyzną


Plan ramowy pracy:


Akapit pierwszy
powinien przedstawiać w zwięzłej postaci problematykę tekstu, a także nasze stanowisko. NIE LEJEMY WODY, 3/4 ZDANIA WYSTARCZĄ


Akapit drugi
jest to rozwinięcie naszego zdania na dany temat. W tej części pracy należy podać wcześniej wspomniane trzy argumenty, które należy dobrze uzasadnić. TUTAJ ROZPISZCIE SIĘ MAKSYMALNIE JAK TYLKO MOŻECIE!


Akapit trzeci:
powinien zawierać zakończenie, (chyba, że wasza praca jest tak długa że sami się w niej gubicie, wtedy najlepiej każdy argument rozstrzelić na oddzielne akapity) w którym podsumujecie całą rozprawkę, wszystkie argumenty oraz słowa wyrażające nadzieję na przekonanie czytelnika do swojego stanowiska. TUTAJ TAKŻE NIE PRZESADZAJCIE Z ROZPISYWANIEM SIĘ!

Komentarze